7
клас, алгебра
Тема:
Сім чудес Стародавнього світу.
Мета:
вдосконалити знання та вміння з теми «Розкладання
многочленів на множники», сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і
творчих здібностей учнів, виховувати інтерес до вивчення математики
Тип уроку: урок
– подорож
Обладнання:
таблиці, індивідуальні картки, зображення семи чудес світу
Хід
уроку
І.
Організаційний етап
Сьогодні
незвичайний урок, урок – подорож. На уроці ми з вами будемо вдосконалювати
знання з теми «Розкладання многочленів на множники». Тема нашого уроку «Сім
чудес світу». Наша мандрівка до семи чудес світу – це подорож у далекі краї та
у далеке минуле.
Клас поділено на 2 групи.
«До семи
чудес світу, - пишуть майже усі енциклопедії, - зараховуємо творіння людського
генія, які своєю технічною чи художньою довершеністю викликали подив усього
античного світу». Грек Філон Візантійський ще у ІІ ст. до нашої ери склав опис
семи найчудовіших людських творінь. Може хто знає, які творіння відносяться до
семи чудес світу? (Відповіді учнів)
Наша
подорож відбуватиметься за такими етапами:
1
етап. Єгипет. Піраміда Хеопса.
2
етап. Олімпія. Храм Зевса – статуя Зевса.
3
етап. Храм Артеміди в Ефесі.
5 етап. Колос Родоський.
6 етап. Александрійський
маяк.
7 етап. Висячі Сади
Семіраміди.
1
етап. Єгипет. Піраміда Хеопса.
Піраміда Хеопса (Хуфу) —
найбільша з-поміж єгипетських
пірамід, єдине з «Семи чудес світу», яке збереглося до
наших днів. Входить у трійку найвідоміших пірамід на плато Гіза — Хеопса, Хефрена і Мікерина. Піраміда
знаходиться на західному березі Нілу, в некрополі міста Гіза і є комплексом стародавніх пам'ятників, які в
часи єгипетських фараонів були частиною стародавнього міста Мемфіс (сьогодні частина Великого Каїру). Збудували піраміду в ХХVІ
ст. до н. е., служила фараонам тією драбиною, якою вони сходили на небо.
-
Для того, щоб піднятися нам на вершину піраміди, потрібно
розгадати математичне лото. Вам пропонується набір виразів та математичних
знаків, з яких треба скласти правильну рівність (можуть бути використані не всі
вирази).
Завдання
1)
(а – b)2, =,
+, –, a2, 4ab, 2ab, a, b2.
2)
(x + y)2, =, +, +, x2, 2xy, xy, y, y2.
3)
a2 – b2, =, –, (a – b), (a2 + b), (a +
b), (a – b2).
4)
x3 – y3, =, (x2 – xy + y2), (x
+ y), (x – y), (x2 + xy + y2).
5)
x3 + y3, =, (x2 – xy + y2), (x
+ y), (x – y), (x2 – 2xy + y2).
У самому серці Греції, на
священній олімпійській землі, стояло друге чудо світу. Єдине, творцем якого
була одна людина. Архітектор Лібон у V ст. до н. е. побудував
храм, в якому знаходилася статуя владики Олімпу – Зевса. ЇЇ побудував скульптор
Фідій. Скульптура вражала своєю величністю та оздобленням. Одяг Зевса та його
волосся були з золота, неприкриті частини тіла – з слонової кістки, трон – з
кедрового дерева, інкрустованого чорним деревом і самоцвітами. Кожного хто
бачив цю статую, над усе вражала майстерність, з якою Фібій вирізьбив обличчя і
фігуру Зевса. Здавалося, що Зевс ось-ось підніметься з трону.
-
Щоб побачити статую Зевса, слід виконати завдання: подати
у вигляді многочлена або розкласти на множники вирази, які записані у таблиці.
Це буде ваша перепустка до храму.
Завдання
1
|
2
|
|
1
|
(а + 4)(а – 4)
|
8р3 + 1
|
2
|
а3 – с3
|
с2 – 4ас + а2
|
3
|
(3 + с)2
|
(5 + а)(5 – а)
|
4
|
(а2 + 4а + 16)(а – 4)
|
(х + 2)(х2 – 2х + 4)
|
3
етап. Храм Артеміди в Ефесі.
-
Назва міста,
до якого ми наближаємось, зашифрована в чарівному квадраті.
Завдання
ф
|
е
|
25
с
|
Е
|
1.
а5а12
2.
(а5)12а6
3.
256(252)4
4.
24 + 32 Відповідь:
Ефес.
Артеміда –
покровителька міста, дочка Зевса і сестра Аполлона. Артеміда – богиня
родючості, покровителька тварин і мисливства, богиня Місяця.
Через 200
років житель Ефеса Геростат підпалив храм Артеміди. Так він хотів увіковічити
своє ім’я. Храм був сильно пошкоджений. Потім його відбудували і він простояв
ще більше п’яти віків. Нині від Храму Артеміди залишилася лише одна із 127-ми колон, на
якій вже довгий час гніздиться лелека.
Існує навіть легенда, що
лелека — це сама Артеміда, що перетворилась на птаха та оберігає залишки
своєї величі.
Галікарнас – столиця стародавньої Карійської
держави, де у ІV ст. до н. е.
царицею Артемісією, дружиною і сестрою царя Мавсола, було побудовано одне із
семи чудес світу – мавзолей, що дав назву усім іншим мавзолеям світу. В архітектурі Галікарнаського мавзолею вперше в
грецькій архітектурі знайшли відображення всі три знаменитих ордери: доричний,
іонічний і коринфський. Нижній поверх підтримувався 15 доричними колонами,
внутрішні колони верхнього поверху були коринфськими, а зовнішні —
іонічними. У мавзолеї поєднувалася сувора геометричність, масивна простота,
виконана внутрішньою силою, і прагнення до декоративності й легкості форм,
плавності ліній. Аналогів цій споруді у грецькій
архітектурі немає. Гробниця Мавсола являла собою величну і
незвичайну за формою споруду, побудовану з цегли і
облицьовану зсередини і зовні білим мармуром.
Висота її сягала 60 метрів. Перший поверх, де покоїлася урна з прахом, мав вигляд
величезного куба висотою 20 м і площею 5 тисяч м². Це приміщення
вартував ряд кам'яних левів. Другий поверх був обнесений із зовнішньої сторони
прекрасною колонадою. Тут зберігалися жертвоприносини. Наступний поверх був
виконаний у вигляді багатоступінчастої піраміди, її вінчали фігури Мавсола і Артемісії,
які керували квадригою – четвіркою коней, запряжених в колісницю. Мавзолей був облицьований плитами з строкатого
проконесійского мармуру, укладеними на вапняному розчині.
-
А тепер
знову – знову у дорогу.
У східній частині Середземного моря
знаходиться острів Родос. У центрі, на торгівельній площі, між морем і міськими
воротами стояла найбільша у світі статуя юнака висотою
70 ліктів (31,5 м), яка зображала грецького
бога Сонця Геліоса. Не кожна людина могла охопити великий палець статуї.
Скульптор Харес витратив на виготовлення статуї із міді і заліза багато років.
-
Про те,
скільки років він витратив на виготовлення Колоса ви дізнаєтесь після того, як
розв’яжемо задачу з картки 1.
Картка 1.
Відповідь: 12 років.
Маяк знаходився на острові Фарос. Він гарантував морякам безпечне повернення у Велику
Гавань. Упродовж всього існування маяк був третьою найвищою спорудою на Землі (після пірамід Хеопса та Хафри). Висота маяка була
135 м, а його світло було видно на відстані 60 км (за іншими свідченнями,
до 100 км). Нижня частина являла собою чотиригранну призму 60-метрової висоти з
квадратною основою, довжина сторони якої становила 30 м. У внутрішніх
приміщеннях зберігався різний інвентар, а плоский дах, прикрашений по кутках
величезними статуями Тритона, служив основою середньої частини. Це була 40-метрова
восьмигранна призма-вежа, облицьована білим мармуром. Верхня (третя) частина маяка була споруджена у формі
циліндричної колонади — 8 колон несли купол, увінчаний 7-метровою бронзовою фігурою повелителя морів Посейдона. Джерелом світла служило велике багаття, що постійно
підтримувалося. Яким чином досягалася яскравість і дальність свічення досі не
встановлено. За однією з версій, цей ефект досягався за допомогою величезних дзеркал з полірованої бронзи або скла. За іншою — завдяки використанню прозорих шліфованих
каменів-лінз.
-
Щоб піднятися на найвищу терасу ми повинні розв’язати
завдання з картки 2.
Картка 2.
Обчислити: 1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
-
А що з ними сталося ви дізнаєтесь після того як виконаєте
завдання з картки 3.
Картка 3
Розв’язати рівняння:
1.
(х + 2)(х – 3) = 0;
2.
х2 – 3х =
0;
3.
х2 + 6х +
9 = 0;
4.
(у + 2)2 –
5(у + 2) = 0;
5.
х3 + 5х –
х – 5 = 0.
«Висячі сади» були знищені
повінню Єфрата, який під час паводків підіймається на 3 – 4 метри. Зараз уявити
їх ми можемо тільки за описами античних авторів і за допомогою особистої уяви.
ІІІ. Підсумок уроку
Сьогодні ми з вами побували у
Стародавній Греції, Єгипті та інших цікавих куточках світу, дізналися про сім
чудес Стародавнього світу.
ІV. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар