Дата
________
Тема:
Означення подібних трикутників
Цілі:
ü формування предметних
компетентностей: сформувати уявлення про подібні
фігури, поняття подібних трикутників; сформувати вміння розв’язувати задачі на
застосування поняття подібних трикутників;
ü формування ключових
компетентностей: формувати вміння генерувати нові
ідеї, ухвалювати оптимальні рішення; сприяти самовихованню працьовитості,
почуття відповідальності
Тип
уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Обладнання:
підручник, ілюстрації на слайдах презентація, креслярське приладдя, роздатковий матеріал
Епіграф уроку:
Геометрія різноманітна і міститься в
усьому
М. Яругін
Хід уроку
I. Організаційний етап
- Доброго, дня! Я вас вітаю на уроці
геометрії – уроці, що підтвердять слова епіграфу уроку «Геометрія безмежно
різноманітна і міститься в усьому». (2 слайд)
II. Актуалізація опорних знань
З метою успішного засвоєння учнями означення, а також доведення властивостей
подібних трикутників, учням слід активізувати знання і вміння щодо понять
«рівні трикутники», «відповідні елементи трикутників», пригадати властивості
кутів трикутника.
Фронтальне опитування (3, 4 слайди)
1.
Сформулюйте означення рівних трикутників.
2. Відомо, що ΔМАС = ΔBDF. Запишіть
рівності, що з цього випливають: МС = ...; BD= ...;
АС = ...;
MCA = ...;
BDF = ...;
CMA = ...
3. Яким — гострокутним, прямокутним чи тупокутним — є
трикутник, якщо:
а) один із його кутів дорівнює сумі двох інших;
б) один із його кутів більший від суми двох інших;
в) один із його кутів менший від суми двох інших?
4. Чому дорівнюють сторони трикутника АВС, якщо ΔАВС =
ΔМРК, МР = 3 см, РК = 4 см,
МК = 5 см?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Випереджальне домашнє завдання.
- Вам дома потрібно було підготувати повідомлення на тему: «Подібність у
житті та природі. Застосування подібності трикутників». Отже, давайте
послухаємо і переглянемо ваші повідомлення-презентації.
Учні зачитують і показують свої
повідомлення-презентації («Подібність у житті та природі», «Самоподібність»,
«Легенда із життя Фалеса», «Спосіб Жуля Верна» )
ІV. Мотивація навчальної
діяльності
-
Ми з
вами на попередніх уроках почали вивчати одну з найцікавіших тем геометрії
«Подібність трикутників». Чому найцікавіших? Відповім так. Знання ознак
подібності трикутників та їх властивостей допомагає в найнесподіваніший момент.
А деколи і рятує життя.
V. Вивчення нового матеріалу
- Чи доводилося вам читати книгу Джонатана Свіфта про пригоди Гуллівера? (відповідь учнів)
- Ліліпути були в усьому такі ж, як Гулівер і інші люди, але їх зріст був у
12 разів менше. У 12 разів коротші, ніж у Гуллівера, були їх руки, ноги, тулуб,
ніс, відстань між очима і т.д. Тобто якщо взяти відстань між якими-небудь
точками на тілі Гулівера і між такими ж точками на тілі ліліпутів, то їхнє
відношення завжди одне і теж 12. Або кажуть, що ці відстані пропорційні. (5 слайд)
- Спробуємо сформулювати головне поняття уроку – поняття подібності фігур. Ви
вже знайомі з реальними предметами, які дають наочне уявлення про подібні
фігури, ви деякі з них бачили у підготовлених вами повідомленнях: географічні
карти, квіти, рибки, м’ячі різних розмірів, моделі автомобілів і т. д.
- Отже, фігури, які мають однакову
форму, називають подібними (схожими). (6
слайд)
Властивості подібних
фігур:
ü сторони пропорційні;
ü кути рівні. (7, 8 слайди)
- Сформулюємо поняття
подібних трикутників. (Два трикутники називають подібними, якщо у них рівні
кути і відповідні сторони пропорційні)
(9 слайд)
Записують:
;
.
Сторони АВ і А1В1; ВС і В1С1;
АС і А1С1 називають подібними. k – коефіцієнтом подібності
(відношення відповідних сторін подібних трикутників).
-
Пам’ятайте, що при запису подібності зберігається відповідність. (10 слайд)
-
З книги рекордів Гінеса: Найбільша відстань. При тихій погоді поза приміщенням звичайний людський голос чути
на відстані 180 м. Зареєстрований випадок, коли людський голос можна розрізнити
на відстані 8 км при особливих умовах вночі над тихою водою на відстані 17 км.
Знайти відношення звичайного людського голосу до зареєстрованого випадку? (11 слайд)
VІ. Закріплення
Задача 1: Знайдіть
висоту ракети, якщо довжина її тіні дорівнює 36 м, а довжина тіні космонавта
дорівнює 1 м 20 см. (12, 13 слайди)
VIІ. Домашнє
завдання (15
слайд)
Опрацювати §13; виконати № 457, 460
VIІІ. Підсумок уроку
- Чи
отримали ви задоволення від своєї роботи на уроці? Покажіть за допомогою
малюнків:
1) хороший 2) чудовий 3) поганий
Починаю з
малюнка 3), 1), 2). Учні піднімають руки, хто з яким настроєм іде з уроку.
Побажання учням.
Бажаю вам завжди отримувати задоволення від своєї
праці. Працюйте, щоб завжди у вас був чудовий настрій. Удачі вам на наступних
уроках.
ІХ. Оцінювання учнів
Немає коментарів:
Дописати коментар