Тема: Ознаки паралелограма
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про паралелограм, довести
ознаки паралелограма, підвищити
рівень сформованості
знань;
розвиваюча: розвивати навички самоконтролю, конструктивне
мислення, формувати вміння
аналізувати, обґрунтовувати
відповідь, правильно і лаконічно висловлювати думку;
виховна: виховувати самостійність учнів як засіб
інтелектуального
розвитку, волю та наполегливість у досягненні кінцевого
результату.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: лист контролю, картки самостійної роботи, картка рефлексії
на
дошці, підручник «Геометрія, 8»
Хід уроку
І. Вступне
слово вчителя.
Добрий день! Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати паралелограм, тож
бажаю вам успіху і пропоную девіз :
Думаємо
колективно
Працюємо оперативно
Сперечаємося
доказово –
Це для всіх обов`язково.
Ми сьогодні:
●
обговоримо домашнє завдання;
●
проведемо бліцтурнір з теоретичних питань;
●
закріпимо властивості паралелограма ;
●
познайомимося з його ознаками;
●
ви самостійно спробуєте довести одну з них;
●
виконаєте самостійну роботу;
●
оціните себе.
Перед вами лист контролю. Розглянемо його будову.
Форма
роботи
|
Домашнє завдання
|
Бліцтурнір
|
Властивості
паралелограма
|
Самостійна робота
|
Підсумок
|
Спосіб
оцінювання
|
Взаємо-
оцінювання
|
Само-
оцінювання
|
Само-
оцінювання
|
Взаємо-
оцінювання
|
|
Максимальна
кількість балів
|
3
|
4
|
2
|
3
|
|
Бали
|
|
|
|
|
|
ІІ. Перевірка
домашнього завдання (взаємооцінювання)
Учні працюють в парах, учитель
індивідуально працює з учнями, у яких виникли питання при виконанні домашньої
роботи.
ІІІ. Бліцтурнір «Знаю – не знаю»
1 Дати
означення паралелограма
2 Його
елементів (протилежні кути і сторони, суміжні сторони, висота,діагональ)
3 Властивості
паралелограма
На кожну властивість усні задачі
4 Один з
кутів паралелограма 300. Знайти інші кути.
5 Сума
двох кутів 1200. Знайти кути паралелограма.
6 Сума
двох кутів 1800. Знайти кути паралелограма (немає відповіді)
7 Суміжні
сторони паралелограма 6 і 8 см .
Знайти дві інші сторони і периметр паралелограма.
8 Суміжні
сторони паралелограма 5 см .
Знайти периметр паралелограма.
9 Діагоналі
паралелограма точкою перетину діляться на відрізки 5 і 7 см (мал. 2). Знайти довжину
діагоналі.
10 На
мал.3 бісектриса А ділить сторону ВС на відрізки 7 і 3 см . Знайти периметр
паралелограма АВСD.
11 На мал.
4 DМ – бісектриса. Знайти периметр
паралелограма АВСD.
Оцініть себе. Максимальна
кількість балів – 4. А також оцініть свої теоретичні знання. Максимальна
кількість балів – 2.
ІV.
Пояснення і сприйняття нового матеріалу.
Тема сьогоднішнього уроку
- «Ознаки паралелограма». Давайте
спочатку визначимо різницю між поняттями «означення» і «ознака».
Означення - твердження, яке не потребує
доведення, воно пояснює назву.
Ознака - теорема,
яка потребує доведення.
1. Вчитель формулює всі три ознаки.
Перша ознака доводиться на дошці разом з учнями.
І ознака. Якщо протилежні сторони чотирикутника рівні, то такий чотирикутник – паралелограм.
Доведення.
Проведемо діагональ ВD.
АВD =
ВСD за трьома сторонами. Тому
1=
2,
3=
4. З рівності кутів 1 і 2 випливає, що ВС ║АD, а з рівності
кутів 3 і 4 випливає, що АВ ║СD. Отже,
чотирикутник АВСD - паралелограм.






ІІ ознака. Якщо у чотирикутника дві протилежні сторони рівні
і паралельні, то такий чотирикутник – паралелограм.
ІІІ ознака. Якщо діагоналі
чотирикутника перетинаються і точкою перетину діляться навпіл, то такий чотирикутник – паралелограм.
Друга ознака доводиться учнями в парах,
вони працюють з підручником за готовим малюнком.
Третя ознака формулюється і записується в зошиті. Доведення пропонується
самостійно додому.
2. Закріплення вивченого матеріалу .
1) Гра «Впізнай мене» – усні вправи в підручнику
за готовими малюнками.
Довести, що АВСD -
паралелограм
2) Самостійна робота (картки)
Два учні працюють на відкидних дошках,
їх робота оцінюється вчителем. «Ознаки паралелограма»
1. У
чотирикутника АВСD діагоналі ВD і АС
перетинаються так, що ВО=ОD=10 см,
АО=ОС=12 см. Довести, що АВСD –
паралелограм.
2. У
чотирикутника MNKL MN ║ KL, MN = KL = 8 см . Периметр MNKL дорівнює
3. В
паралелограмі АВСD на його сторонах
вибрані точки N, M, E, F так, що
AN=MC=CE=AF. Довести, що NMEF –
паралелограм.
По закінченні роботи учні звіряють свої розв’язки за записами на дошці.
Оцініть роботу свого сусіда по
парті. Максимальна кількість балів - 3.
А тепер підрахуйте загальну кількість балів і
виставте собі оцінку за урок (збираються листки контролю)
V. Домашнє завдання.
Вивчити ознаки
паралелограма
Задача. На діагоналі АС
паралелограма АВСD позначили точки M
i N так, що
AM=CN. Довести, що MBND –
паралелограм.
VI. Рефлексія.
Які ваші враження від уроку?
Продовжіть речення :
Я дізнався…
Я був здивований…
Мені здавалося…
Я зрозумів…
Я не очікував…
Я не зрозумів…
Я відчував…
Немає коментарів:
Дописати коментар